Pozvánka na cvičenie TAI-CHI

Tak ako „Tao“ je ľahšie opísať tým čím nie je, ako tým čím je, je aj o "Tai-chi" ťažké jednoznačne povedať, čo to vlastne je.


Zjednodušene však môžeme Tajči (Taiqi, Taichi, Taiji Quan, Tai Chi Chuan, …) charakterizovať ako sériu pomalých, harmonických pohybov, kde sa kladie veľký dôraz na správne držanie tela, dýchanie a súlad pohybu tela a mysle.  

Cieľom je aktivácia životnej energie Čchi (Qi, Chi) a jej voľné prúdenie telom. 

TAI - CHI - tajči  je vlastne akési spojenie zdravotného cvičenia s dynamickou meditáciou, bojovým umením (sebeobrana) a Qi Gongom (energetické cvičenie).

Tajči, v doslovnom preklade box najvyššieho vrcholu, bolo vytvorené ako bojové umenie. Neskôr bolo pretvorené na zdravotné cvičenie, gymnastiku, športovú disciplínu a pod. V súčasnosti je jedno z najpopulárnejších cvičení v Číne a jedno z najrozšírenejších vnútorných bojových umení vo svete. Vnútorných preto, lebo vnútro sa tu premieta navonok, teda myseľ a následne energia Qi, určujú pohyb tela, postoj a pod. „Všetko je dosiahnuté mysľou. Myseľ vedie Qi a Qi vedie telo.“ 

Hlboké uvoľnenie v tajči pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a uvolňuje fyzický a emocionálny stres. Pravidelným cvičením sa zvyšuje telesné uvedomenie, intuícia, rozvíja sa sila a pružnosť. Tajči má priaznivé účinky na vnútornú rovnováhu v organizme, teda na zdravie. Mnoho ľuďom pomohlo s problémami ako je hypertenzii, syndróm karpálneho tunela, obrna, bolesti chrbtice, zažívacie problémy, nervové problémy, chronický únavový syndróm, artritída, hepatitída atď. 

Priložené dokumenty

DátumNázovVeľkosť a typ
11. 07. 2018  TAI-CHI_plagatA3-tlac 3 008 kB [pdf]

Projekty mesta Dudince